Jak si vybrat pistoli na gelové kuličky?

Jak si vybrat pistoli na gelové kuličky?

Pistole na gelové kuličky (Gel Guny/Blastery) se těší rostoucí oblibě. Jde nejen o zábavnou a méně náročnou alternativu k paintballu nebo airsoftu, ale zároveň o lepší alternativu k hračkám na pěnové šipky. Jak ale poznat, který Gel Gun je pro vaše děti nejlepší? Je třeba brát v potaz nejen požadavky, ale i věk dětí.

1. Co je to Gel Gun?

Gel Guny jsou hračky, které střílí gelové kuličky. Ty se po dopadu rozpadnou, díky čemuž po hře nezůstává nepořádek na rozdíl od plastových kuliček v airsoftu, nebo rozsypaných pěnových šipek u Nerfek.

Proč jsou Gel Guny populární:

  • Bez údržby: Samotné blastery není třeba nijak zvlášť udržovat.
  • Bez rizika zranění: pistole na gelové kuličky mají zhruba 10% síly airsoftových replik. Zásah je tím pádem bezbolestný.
  • Cenová dostupnost: Gel Gun i munice jsou často levnější než u jiných podobných hraček.
  • Dovnitř i ven: S Gel Guny se děti vyřádí venku i vevnitř. Tím se liší od nerfek, které venku mají menší dostřel a následně děti musí najít vystřelené pěnové šipky. Oproti barevným flekům po paintballu jsou pak gelové kuličky vhodné i do interiéru.

I přes menší sílu Gel Gunů je stále třeba dávat pozor na jejich správné používání. Víc jsme o tom psali ve článku o bezpečnosti gelových blasterů pro děti.

2. Na co koukat při výběru pistole na gelové kuličky

Pokud chcete vybrat Gel Gun co nejlépe, doporučujeme promyslet si několik základních bodů, které se k výběru vážou:

a) Věk dítěte

Obvykle se první pistole na gelové kuličky doporučují od 8 let, ale vždy záleží na vyspělosti a zodpovědnosti dítěte. Zároveň je třeba brát v potaz velikost samotné hračky – například dlouhá M416 by pro některé děti mohla být neprakticky velká.

  • U menších dětí zvažte fyzicky menší modely, jako například Gel Gun P90 Mini nebo AKM47. Padnou lépe do menší dětské ruky a jsou dostatečně kompaktní.
  • Starší děti, většinou okolo 12 let a výš, pak preferují větší a reálněji vypadající pistole, jako je Glock či M416. Vejdou se jim lépe do rukou a jsou velmi populární ve hrách.

b) Cena

Ve srovnání s pistolemi na pěnové šipky či airsoftkami jsou pistole na gelové kuličky zpravidla cenově přívětivější.

  • Základní elektrické modely seženete už mezi 600 – 1 000 Kč. I za tuto cenu navíc v balení najdete i vše pro bezpečnou hru (např. bezpečnostní brýle), ale i malé balení dehydratovaných gelových kuliček.
  • U dražších Gel Gunů do 2000 Kč obvykle v balení najdete více než jen základní příslušenství. Například populární M416 nabízí v ceně i zaměřovadlo, tlumič či ručku.
  • Prémiové Gel Guny s cenovkou nad 2 000 Kč jsou pak zpravidla vyrobené ve velikostech věrných předlohám, a jsou tak určené ke hře starších dětí.

TIP: Při výběru Gel Gunu nicméně doporučujeme přikoupit alespoň 1 pytlík náhradních kuliček (10 000 ks), v balení se totiž většinou nachází jen vzorek (cca 1000 kuliček). 

c) Pohon a nabíjení

Většina dostupných Gel Gunů funguje automaticky, díky spolehlivým a bezpečným Li-Ion bateriím. Existují ale i modely, které kombinují elektrické a manuální natahování. Díky tomu lze hračku použít i když zrovna nemáte dobito. Všeobecně lze však říct, že s elektrickým Gel Gunem neuděláte chybu.

d) Vzhled a barva

Zde záleží na preferencích dítěte. Ze zkušenosti:

  • U nejmladších dětí doporučujeme zvážit například Gel Gun Štít či Iron Man Ruku. Tyto hračky jsou dělané do rukou menších dětí a svým vzhledem nepřipomínají reálné pistole.
  • Nejpopulárnější barvy Gel Gunů jsou červená a modrá.
  • Oblíbené jsou taktéž modely, které svým tvarem připomínají pistole známé z videoher.

3. Hlavní typy Gel Gunů

Gel Guny můžeme rozdělit hlavně podle toho, pro koho jsou určené:

  1. Pro nejmladší děti(od 8 let)
    • Nízká hmotnost
    • Zmenšené verze vhodné do menších rukou
    • Jednoduché na ovládání
  2. Pro starší děti (od 12 let)
    • Větší rozměry
    • Víc příslušenství
    • Víc možností ovládání (zásobník vsouvaný zespodu, selektor střelby, atd.)
  3. Ostatní hračky na gelové kuličky
    • Hračky, které jsou vhodné pro ty, kteří chtějí hračku, která nevypadá jako pistole.
    • Gel Gun hračky na dálkové ovládání – například náš parádní Tank!

4. Časté otázky a odpovědi

Otázka: Jaký je rozdíl mezi Gel Gunem a airsoftkou?
Odpověď: Gel Gun vystřeluje hydrogelové kuličky, které se po dopadu rozpadnou. Airsoft využívá plastové kuličky, které zůstávají ležet tam, kde se střílí a mohou se rozkládat i několik let. Zásahy airsoftovými replikami jsou navíc bolestivější. U Gel Gunu je obecně nižší riziko zranění a menší nepořádek.

Otázka: Jak náročná je údržba?
Odpověď: Údržba je poměrně jednoduchá. Stačí pravidelně kontrolovat baterii a starat se o to, aby gelové kuličky nebyly popraskané nebo vyschlé. Po hře doporučujeme baterii vždy odpojit a zbylé kuličky ze zásobníku vysypat do nádoby, ve které je uschováváte. Ideální jsou třeba naše kyblíky, ve které kuličky můžete jak hydratovat, tak skladovat.

Otázka: Může dítě používat Gel Gun bez dozoru?
Odpověď: Doporučujeme podobný přístup jako v případě hraček na pěnové šipky. Pokud se bojíte, že by se dítě mohlo samo trefit do vlastních očí, buďte u toho, když si s Gel Gunem hraje.

5. Který Gel Gun je nejpopulárnější?

Pokud výběrem nechcete trávit moc času, doporučujeme sáhnout po Gel Gun M416 nebo Glocku. Tyto osvědčená pistole na gelové kuličky jsou oblíbené u většiny dětí. Díky příslušenství je navíc možné je přizpůsobit i pro menší děti.

Zpět na blog